Z żalem informujemy, że w dn. 02.05.2022 r. w wieku 102 lat odszedł na wieczną wartę mjr RYSZARD MIECZYSŁAW RUSZKOWSKI, ps. „Mieszko” jeden z ostatnich żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec, wielki Przyjaciel naszej szkoły. Wiadomość ta bardzo nas wszystkich zasmuciła. Jeszcze niedawno, jesienią, pan Dyrektor z przedstawicielami Zespołu Szkół odwiedzili w Warszawie Pana mjr R. Ruszkowskiego z okazji Jego 102 rocznicy urodzin i w imieniu całej społeczności szkolnej, Starostwa Powiatowego i żołnierzy Garnizonu Grójec przekazali najlepsze życzenia urodzinowe.
Zapamiętamy Pana Majora jako wielkiego patriotę o wspaniałym życiorysie, człowieka pogodnego, który miał w sobie niezwykłą siłę ducha. Emanował pozytywną energią i mimo trudnych doświadczeń, umiał cieszyć się życiem. Pracownikom i uczniom naszej szkoły dał się poznać jako człowiek skromny, dla którego idea wolności i pamięci o Bohaterach naszej Ojczyzny była zawsze żywa i święta, toteż uczestniczył w uroczystościach poświęconych Patronowi Szkoły, Akcji na Caritas, Odzyskaniu Nieodległości i Żołnierzom Wyklętym. Własną postawą uczył młode pokolenie patriotyzmu, szacunku do historii Polski i „małej Ojczyzny”.
Pan mjr Ryszard Ruszkowski podczas spotkań chętnie opowiadał o swoich wojennych i konspiracyjnych przeżyciach, był dla młodzieży autorytetem i przyjacielem. Lubił spotkania z młodzieżą, cieszył się, kiedy interesowali się tragicznym losem Jego pokolenia. Te „lekcje historii” na pewno zapadły w ich pamięć.
Wielki a skromny człowiek, doskonały żołnierz i Polak, dla którego hasła: BÓG – HONOR - OJCZYZNA miały najwyższą wartość.
Pan Ryszard Ruszkowski został wyróżniony medalem „Zasłużony dla Powiatu Grójeckiego” przyznanym przez Radę Powiatu Grójeckiego w uznaniu wybitnych zasługi w walce o niepodległość Rzeczypospolitej. Ponadto w dniu 25 lutego 2021 roku Decyzją Ministra Obrony Narodowej nasz Bohater został mianowany na stopień majora.
Pozostanie Pan w naszej pamięci i sercach jako wzór patriotyzmu, człowieczeństwa i niezłomności.
Cześć Twojej Pamięci BOHATERZE!
Niech Dobry Bóg obdarzy Cię wieczny odpoczynkiem.
Dyrektor Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu
Msza święta żałobna odprawiona zostanie - 9.05.2022 r. (poniedziałek) o godz. 11.00
w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła przy Placu Narutowicza w Warszawie,
po której nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz w Grójcu przy ul. Mszczonowskiej.
Poniżej zamieszczamy szkic biograficzny ŚP. RYSZARDA RUSZKOWSKIEGO.
Jak Pan mjr Ruszkowski powiedział w wywiadzie dla „Życia Grójca”: „ Nie zmarnowałem swojego życia…” Rzeczywiście, Jego życie było bogate w różne doświadczenia i działania.
Urodził się 5. 11. 1919 r. w Lewiczynie. Szkołę powszechną ukończył w Grójcu, a w r. 1938 ukończył Prywatne Gimnazjum im. P. Skargi i otrzymał tzw. małą maturę. Od dziecka interesował się modelarstwem, brał udział w zawodach i marzył o zostaniu pilotem. We wrześniu 1938 r. rozpoczął naukę w dwuletnim liceum lotniczym w Dęblinie, ale wybuch II wojny światowej pokrzyżował mu plany.
W pierwszych dniach września Ryszard powrócił z Dęblina do domu rodzinnego w Grójcu. Włączył się w działania konspiracyjne, bo jak mówił, harcerstwo i pedagodzy ukształtowali jego pokolenie w duchu patriotycznym. Uczestniczył w działaniach Szarych Szeregów, a później Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Początkowo pełnił funkcję łącznika między Grójcem a Warszawą. Jednocześnie rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Budownictwa II stopnia na Wydziale Miernictwa i w 1942 r. uzyskał tytuł technika mierniczego. W czasie nauki w Warszawie uczestniczył w różnych akcjach konspiracyjnych. W 1943 r. ukończył Szkołę Podchorążych AK i rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Technicznej.
Po ukończeniu Szkoły Podchorążych młody żołnierz został skierowany do oddziału dowodzonego przez ppor. Stanisława Wiśniewskiego (ps. „Morski”). Do jego zadań należały akcje sabotażowo – dywersyjne likwidujące dostawy żywności i uzbrojenia dla Niemców, przeprowadzane na terenie powiatu grójeckiego oraz zapewnienie bezpieczeństwa tajnej drukarni w Grudzkowoli. W nocy z 26 na 27 marca 1944 r. wraz z oddziałem Stanisława Wiśniewskiego a także innymi oddziałami Obwodu „Głuszec” uwolnili więźniów Gestapo przetrzymywanych w budynku „Caritas” w Grójcu. Akcja ta zakończyła się pełnym sukcesem, gdyż wszyscy więźniowie zostali uwolnieni i żaden z żołnierzy AK uczestniczących w akcji nie zginął.
Po wybuchu powstania warszawskiego Ryszard został skierowany do przetransportowania żołnierzy i broni pod Warszawę. Pierwszy „transport” z Mogielnicy, ok. 10 żołnierzy wraz z karabinami, granatami i bronią krótką, został doprowadzony w okolice Tarczyna i zakwaterowany we wsi Suchodół. Kolejne grupy żołnierzy i uzbrojenia rozlokowane zostały również w pobliskich wsiach. W rezultacie powstał duży oddział liczący około 100 żołnierzy, przygotowany na wsparcie walczących powstańców Warszawy. Ostatecznie Dowództwo wydało rozkaz rozwiązania oddziału, prawdopodobnie z powodu złego stanu uzbrojenia.
Działalność partyzancka Ryszarda w okresie okupacji niemieckiej nie przeszkadzała mu w kontynuacji kształcenia zawodowego. Ryszard szczęśliwie zdał egzamin wstępny i pomyślnie zaliczył cztery semestry studiów, choć niełatwo było mu pogodzić uczestniczenie w wykładach i zajęciach praktycznych na uczelni z obowiązkami spoczywającymi na żołnierzu Armii Krajowej. Nauka w Państwowej Szkole Budownictwa zakończona uzyskaniem dyplomu technika mierniczego rozbudziła u Ryszarda zainteresowanie geodezją, co przyczyniło się w październiku roku 1943 do podjęcia studiów w utworzonej w roku 1942 Państwowej Wyższej Szkole Technicznej.
Po reaktywowaniu Politechniki Warszawskiej w styczniu 1945 r. Ryszard przyjęty został na piąty semestr Wydziału Geodezji, a studia ukończył w roku 1948, otrzymując dyplom magistra inżyniera geodety. Pracę zawodową rozpoczął w Referacie Pomiarów Starostwa Powiatowego w Grójcu. Po kilku miesiącach otrzymał propozycję pracy w Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju. Od 4 maja 1949 roku Pan Ryszard został zatrudniony w Zarządzie Centralnym GUPK w Warszawie przy pracach projektowych triangulacji wypełniającej. Od roku 1950 pracował w Państwowym Przedsiębiorstwie Geodezyjnym, gdzie kierował pracami terenowymi zespołów obserwacji sieci geodezyjnej i Wydziałem Projektów.
Od roku 1970 do 1 marca 1972 r. kierował pracami terenowymi obejmującymi obsługę geodezyjną budownictwa drogowego oraz budownictwa przemysłowego w Niemczech. Po powrocie do kraju przewodniczył grupie pomiarowej wykonującej obserwacje geodezyjne. W roku 1974 wyjechał do Libii, gdzie podczas rocznego kontraktu wykonywał pomiary realizacyjne projektów drogowych. Od stycznia 1976 r. Pan Ryszard pracował w Państwowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno – Kartograficznym na stanowiskach kierowniczych w wykonawstwie prac , a także nadzorował prace pomiarowe zespołów terenowych aż do przejścia na emeryturę w kwietniu 1980 r.
To było piękne, wartościowe i pracowite życie.