Uczniowie Technikum oraz Branżowej Szkoły I Stopnia z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec dnia 23.05.2022r. uczestniczyli w wycieczce w ramach programu „Poznaj Polskę”.
Wiosennym szklakiem Nieborowa oraz ogrodach Arkadia spacerowały dwie grupy po 41 uczniów, które w trakcie zwiedzania poznały historię, architekturę, a także urokliwą florę tamtego regionu.
W zespole pałacowo-ogrodowym w Nieborowie uczestnicy wycieczki zwiedzali wraz z przewodnikiem wnętrze barokowego pałacu, który w latach od 1774 do 1945 należał do rodziny Radziwiłłów. Następnym punktem planu wycieczki był spacer po obszernym pałacowym ogrodzie, który składa się z dwóch części. Najstarsza z nich to ogród kardynalski pochodzący z czasów Radziejowskiego. Otacza go młodsza o kilka dziesięcioleci część francuska. Oba ogrody rozdziela aleja lipowa. Kanał oddziela oba ogrody od krajobrazowego ogrodu angielskiego. Pomiędzy pałacem a budynkami gospodarczymi (m. in. Nową Oranżerią, w której dziś mieści się restauracja) umiejscowiono ogródki francuskie przeznaczone do hodowli roślin.
Kontynuowaliśmy wycieczkę w parku romantycznym Arkadii, który różnił się od regularnych ogrodów barokowych większą naturalnością i swobodą aranżacji. W gruncie rzeczy chodziło o to, by ogrody przypominały las, jednak nic nie było w nich przypadkowe. Zamiast płotów, ogrodzeń czy parkanów wykorzystywano skały, strumienie i żywopłoty. Oprócz roślinności w ogrodach pojawiały się inne dodatkowe formy i konstrukcje architektoniczne, które mogły nawiązywać do antyku, średniowiecza, życia wiejskiego czy różnych form egzotycznych.
Największe zainteresowanie zwiedzających wzbudził Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach, który gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego (obszar współczesnych powiatów łowickiego i skierniewickiego) gdzie obecnie znajduje się pond 40 obiektów datowanych w większości na II połowę XIX i I połowę XX wieku.
Dzień pełen wrażeń oraz ciekawostek historycznych zakończył spacer po Łowiczu, gdzie uczniowie mogli zobaczyć jeden, z najwybitniejszych przykładów architektury sakralnej na terenie województwa łódzkiego - Bazylikę Katedralną pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W architekturze której czytelne są kolejne fazy rozwoju świątyni – od gotyku, poprzez fazę renesansową i barokową, aż do klasycystycznej.