Uczniowie Technikum oraz Branżowej Szkoły I Stopnia z Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu w dniach 25.05.2022r. i 26.05.2022r uczestniczyli w wycieczkach do Radomia w ramach programu „Poznaj Polskę” (dwie grupy uczniów po 41 osób) do Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie na obszarze 32 hektarów zgromadzono 60 obiektów architektury ludowej. Pani Przewodnik wprowadziła wszystkich w świat, który dziś znamy tylko z literatury i filmów. Wiekowe, drewniane chaty, kryte strzechą, polepa zamiast podłóg, stare piece i kuchnie, barwne kapy – to wszystko pozwoliło lepiej zrozumieć czasy, kiedy ludzie spotykali się przy darciu pierza, kiszeniu kapusty, opowiadając sobie sąsiedzkie nowinki, bajki i niezwykłe historie.
W skansenie znajduje się monumentalna, sześcioboczna, olbrzymich rozmiarów stodoła , która kiedyś znajdowała się w naszym mieście – Grójcu, obok Kościoła św. Mikołaja, a odbywał się w niej - skup jabłek. Uczniowie zwiedzili też kuźnię, dwór z Pieczysk, kościół parafialny z XVIII wieku, a także remizę strażacką i wiele wiejskich zagród oraz innych budynków gospodarczych z XIX i XX w. Ciekawostką jest, że na jednej z nich niedawno był nagrywany odcinek serialu „Stulecie Winnych”. Dowiedzieliśmy się też , że można w skansenie zorganizować, np. ślub, szkolenie czy warsztaty tematyczne.
Po tych intelektualnych doznaniach, przyszedł czas na godzinę wychowania fizycznego w Jump World Radom, gdzie uczniowie przez godzinę skakali na trampolinach, grali w piłkę, walczyli na równoważni. Mogli przypomnieć sobie cudowne lata beztroskiego dzieciństwa.
Po wędrówce śladem zamierzchłych czasów, uczniowie udali się na lekcję historii sztuki w Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie mieli okazję poznać dzieła słynnego przedstawiciela symbolizmu w Polsce, Jacka Malczewskiego. Jacek Malczewski był polskim malarzem urodzonym w Radomiu w 1854 roku, jego portfolio liczy około 3500 obrazów. Pan Przewodnik mówił nie tylko o twórczości, ale również przybliżył zwiedzającym interesującą biografię malarza, a następnie opowiedział o niektórych obrazach, zwracając uwagę na interpretację symboli.
Uczniowie wrócili do domu zadowoleni, pełni wrażeń a przede wszystkim pewni, że warto poznawać Polskę.
Ewa Pawełek, Mariola Skucińska, Aneta Smętek
oraz Nina Sosnowska z 3pa