Tradycyjnie, ponieważ już od 2012 roku, mieszkańcy naszego kraju gromadzą się, by wspólnie przeczytać corocznie wybrane przez Prezydenta najważniejsze polskie utwory. Głównym celem akcji jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Nasza szkoła 13 września 2022 roku również dołączyła do tego wydarzenia. Recytację ballad „Świtezianka”, „To lubię” oraz „Pani Twardowska” zaprezentowali bowiem nie tylko uczniowie, ale również dyrekcja i nauczyciele.
Lekturą przewodnią tegorocznej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania są „Ballady i romanse” autorstwa Adama Mickiewicza. Zbiór poezji opublikowany został w 1822 r. i zapoczątkował epokę romantyzmu w literaturze polskiej. W tym roku w sposób szczególny zwracamy się w stronę tej poezji, ponieważ świętujemy dwusetną rocznicę wydania „Ballad i romansów”. Tematyka zbioru oscyluje wokół problemów moralnych (zbrodnia i kara) oraz wielkich namiętności (miłość, zazdrość). W życiu bohaterów tam ukazanych pojawia się konflikt uczuć i rozumu, dylemat, czy kierować się w życiu sercem, czy szkiełkiem i okiem. Tłem wydarzeń, często zaczerpniętych z ludowych wierzeń, jest tajemnicza i potężna natura oraz dawne dzieje.
Romantyzm jest wyznacznikiem polskości, to fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu, dlatego uczniowie, jako przedstawiciele młodego pokolenia nie mogą o nim zapomnieć. Była to epoka naznaczoną zmaganiami z zaborcą, którego działania na trwałe wryły się w psychikę wszystkich polskich patriotów. To właśnie wtedy na różne sposoby, niezależnie od miejsca, w jakim Polacy się znajdowali – w kraju czy na obczyźnie – czynem i słowem podejmowali oni walkę o niezależność Rzeczpospolitej. Akademia miała zatem na celu również odnowienie pamięci o utworach Adama Mickiewicza, a więc jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiego romantyzmu.
Szczególne podziękowania za zorganizowanie uroczystości należą się: p. Anecie Smętek, p. Ewie Pawełek, p. Xymenie Korczak, p. Natalii Królikowskiej oraz uczniom z klas 2pa, 2pp, 2ps, 2pcd, 2pi, 4ps2, 3pa, 3pi. Warto również zaznaczyć, że młodzież samodzielnie przygotowała film pt. „Romantyczność” oraz prezentacje dotyczące: Adama Mickiewicza, a także jego twórczości, które zostały wyświetlone podczas wydarzenia.
Jak mówił Pan Dyrektor, Andrzej Kosatka – „mamy nadzieję, że ta wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza pozwoli na nowo docenić niepodważalną wartość dorobku polskich twórców tamtego okresu oraz wszystkich patriotów, którzy nie tylko wtedy, ale również i dzisiaj są wzorem godnym naśladowania”.
Zespół polonistyczny