Dnia 7 grudnia 2022 roku w Zespole Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec doszło do podsumowania projektu Akademii Pileckiego.
Akademia to program dla młodzieży zainteresowanej historią XX wieku, która w czteroosobowych zespołach przygotowywała projekty w swoim miejscu zamieszkania we współpracy ze swoim opiekunem lokalnym i tutorami z Instytutu Pileckiego.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji projektu była „odpowiedzialność”.
W czwartej edycji projektu edukacyjnego Akademia Witolda Pileckiego 2022 wzięła udział czteroosobowa grupa uczniów z grójeckich szkół: Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec, Liceum Ogólnokształacącego im. Piotra Skargi oraz Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych TWP, reprezentowanych przez Piotra Bielenia, Filipa Kamińskiego, Natalę Mościcką i Karolinę Liszewską.
Uczestnicy projektu wykazywali szczególne zainteresowanie historią, w tym historią lokalną, potrafili ze sobą współpracować w realizacji różnych celów, prowadzili różnorodne działania na rzecz własnego rozwoju, rozwoju szkoły i społeczności lokalnej oraz angażowali w nie inne osoby, byli aktywnymi członkami szkolnych wolontariatów. Jeden z uczniów był uczestnikiem AD VOCEM - 5 edycji oksfordzkiego sparingu debatanckiego on-line pod patronatem Instytutu Pileckiego.
Tegoroczny projekt został poświęcony Tadeuszowi Pękackiemu, wielkiemu i mało znanemu patriocie i świadkowi historii XX wieku. Temat projektu brzmiał: Tadeusz Pękacki – odpowiedzialny świadek historii.
Nasz bohater urodził się 18 listopada 1926 roku w Grójcu. W czerwcu 1939 roku ukończył szkołę podstawową i zdał egzaminy do gimnazjum, ale nie podjął nauki, gdyż 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. W kwietniu 1941 roku, wstąpił do Szarych Szeregów, których dowódcą w Grójcu był pan Michalski. Przysięgę złożył przed swoim drużynowym Eugeniuszem Jabłońskim pseudonim “Zbyszek”. Pan Tadeusz Pękacki przyjął pseudonim “Sławek”. W Szarych Szeregach zajmował się małym sabotażem. We wrześniu 1942 roku został żołnierzem Armii Krajowej.
W maju 1956 roku ożenił się z Alicją z domu Pietrzak i razem wychowali dwójkę dzieci. Pan Tadeusz Pekacki miał trzy pasje:uprawiał ogródek, który dzięki jego pracy zawsze stanowił bajecznie kolorową oazę przy ulicy Stokowej, kultywował pamięć o AK i ROAK oraz o zmarłych kolegach, z którymi wspólnie walczył i wreszcie w swoim domu stworzył swoistą Izbę Pamięci Polski Podziemnej. Przez wiele lat przechowywał w swoim mieszkaniu sztandar Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” - Grójec, który przekazał do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych Pani Ziemi Grójeckie jw Lewiczynie. Kultywował pamięć o bohaterskich żołnierzach Armii Krajowej. Spotykał się z młodzieżą, harcerzami. Wszystkich, którzy zapukali do jego domu zapraszał do środka, pokazywał swoje pamiątki. Do ostatnich dni był świadkiem historii i wielkim patriotą. Nigdy nie wyrzekł się najwyższych ideałów: „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Pozostał im wierny do końca swoich dni. Zmarł w 2013 r.
Projekt edukacyjny w ramach Akademii Witolda Pileckiego został wykonany pod opieką pana Krzysztofa Wójcika - nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie oraz pana Maximiliana Steinhoffa z Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.
Szczególne podziękowania uczestnicy projektu kierują do:
- pana Dariusza Gwiazdy - Burmistrza Gminy i Miasta Grójec,
- pani Alicji Pękackiej - żony pana Tadeusza Pekackiego,
- pani Marii Maciuszczak - nauczycielki historii w LO im. Piotra Skargi w Grójcu, córki bohatera projektu,
- pani dr Justyny Stępień - Kierownika Biblioteki w Instytucie Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego,
- pani Iwony Kwapisz - Dyrektora LO Piotra Skargi w Grójcu,
- pana Andrzeja Kosatki - Dyrektora Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu.
Zobacz:
Akademia Witolda Pileckiego. Dlaczego warto wziąć udział w projekcie?
https://www.youtube.com/watch?v=lVEHtL117Ys
Czwarta edycja Akademii Witolda Pileckiego zakończona!
Grójecka młodzież podsumowała projekt o por. Tadeuszu Pękackim
Uczestnicy projektu