15 sierpnia to dzień świąteczny, nie tylko ze względu na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ale też Święto Wojska Polskiego obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920r., zwanej „Cudem nad Wisłą” . Święto nawiązuje do tradycji Święta Żołnierza, ustanowionego w 1923r. dla uczczenia chwały oręża polskiego i pamięci żołnierzy poległych w walkach o niepodległość Polski.
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego i 98. Rocznicy Bitwy Warszawskiej miały szczególny charakter, ponieważ przypadały w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorami uroczystości religijno – patriotycznych byli: Dowódca Garnizonu Grójec, Starosta Powiatu Grójeckiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Grójec.
Uroczystość rozpoczęła się 15 sierpnia 2018r. o godz. 10.30 uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego, którą odprawił ks. kanonik Mirosław Lewaszkiewicz oraz ks. kanonik Zbigniew Suchecki, Dziekan dekanatu grójeckiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz państwowych: p. Weronika Piwarska, jako przedstawicielka Marszałka Senatu RP – p. Stanisława Karczewskiego, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu - p. Teresa Bednarska, która reprezentowała ministra Marka Suskiego, Szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów; przedstawiciele: Starostwa Powiatowego w Grójcu, Miasta i Gminy Grójec, samorzorządowcy ziemi grójeckiej, Dowództwo i żołnierze 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk. Jana Kowalewskiego, instytucji i służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, kombatanci, żołnierze AK, weterani, harcerze, nauczyciele, młodzież szkolna z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańcy Grójca i powiatu.
Przed Mszą Świętą delegacja żołnierzy zapaliła znicze pod pomnikami: Zbrodni Katyńskiej, Katastrofy Smoleńskiej i gen. Władysława Sikorskiego znajdującymi się na terenie kościoła. Uroczystości odbyły się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, w asyście Kompanii Honorowej 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk. Jana Kowalewskiego oraz z udziałem pocztów sztandarowych.
Homilię wygłosił ks. Zbigniew Suchecki, który mówił do zebranych o wolności jako nadrzędnej wartości w życiu narodu i jednostki. Pokolenia Polaków dla idei wolnej i niepodległej Polski poświęciły wszystko, często własne zdrowie i życie. Ksiądz Dziekan Z. Suchecki zwrócił uwagę na znaczącą rolę żołnierzy polskich w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, na ich wielką odwagę, poświęcenie, honor i patriotyzm. Współczesne Wojsko Polskie jest godnym spadkobiercą poprzednich pokoleń żołnierzy, kultywuje najlepsze tradycje oręża polskiego, szanuje polską historię i czci pamięć Bohaterów oraz dba o nasze bezpieczeństwo, uczestniczy też w akcjach militarnych na świecie.
Po Mszy Świętej zebrani odśpiewali pieśń Boże coś Polskę, po czym nastąpiło wyprowadzenie pocztów sztandarowych.
Po zakończeniu uroczystości religijnych uczestnicy obchodów Święta Wojska Polskiego i 98. Rocznicy Bitwy Warszawskiej przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolumnę marszową otwierała Kompania Honorowa pod dowództwem ppor. Wiesława Błaszczyka, zaś Dowódcą Uroczystości był ppłk Sławomir Bukowski, Szef Szkolenia. Podczas ceremonii pod pomnikiem odśpiewano hymn państwowy, w przemówieniu wstępnym przypomniana została geneza Święta Wojska Polskiego, nierozerwalnie związanego z datą 15 sierpnia 1920r., czyli z Bitwą Warszawską, która przyniosła wolność Polsce, rozsławiła w świecie imię żołnierza polskiego. Była to jedna z najważniejszych bitew stanowiących o losach świata . Na pamiątkę tej właśnie bitwy- "Cudu nad Wisłą” z 1920 r. obchodzone jest Święto Wojska Polskiego.
W dalszej części uroczystości mjr. Mariusz Woźniak odczytał Apel Pamięci, po którym żołnierze oddali salwę honorową. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz zapalenie symbolicznego znicza dla uczczenia pamięci wszystkich Bohaterów, którym zawdzięczamy wolność i niepodległość. Uroczystość zakończyło odśpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego i defilada pododdziałów.
Uroczystości towarzyszyła wystawa tematyczna związana z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, pokaz sprzętu wojskowego oraz atrakcje dla dzieci.
W uroczystości Obchodów Święta Wojska Polskiego i 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej naszą Szkołę godnie reprezentował Poczet Sztandarowy w zawsze niezawodnym składzie:
- Marta Dąbrowska
- Agata Michalak
- Kamil Matysiak.
Uczestnictwo w uroczystości skłania do wielu refleksji : o wolności, walce, bohaterstwie i patriotyzmie, dawniej i dziś. Jesteśmy dumni z naszej historii i naszych Bohaterów, dla których hasło ze sztandarów: BÓG – HONOR – OJCZYZNA – było święte. Tym samym ideałom jest wierne Wojsko Polskie, które zapewnia Polakom bezpieczeństwo i strzeże suwerenności Polski. Julien Bryan, autor poruszających kronik filmowych, świadek walki Warszawy i Polski z dwoma wrogami, powiedział:
Grzegorz Bańkowski
Mariola Skucińska