W dniu 6 marca 2018 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu odbyła się, w ramach kampanii prowadzonej przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu, powiatowa debata poświęcona profilaktyce uzależnień.
Wzięli w niej udział przedstawiciele nauczycieli, rodziców i uczniów szkół powiatu grójeckiego. Swoim udziałem wsparli nas znamienici goście: p. Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty, p. Krzysztof Szewczyk – Dyrektor radomskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie, p. Marek Ścisłowski – Starosta Grójecki, I z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu – Inspektor Marek Świszcz, Komendant Powiatowy Policji w Grójcu nadkom. Robert Faryna ,p. Bożena Janus z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Grójcu, p. Komisarz Agnieszka Wójcik z Powiatowej Komendy Policji w Grójcu, p. Henryk Zając z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Grójcu.
Debata rozpoczęła się o godzinie 10.00 od serdecznego powitania zebranych przez p. Dyrektor Dorotę Skalińską i przedstawienia moderatora spotkania p. Ewy Sujeckiej. I część debaty stanowiły wystąpienia okolicznościowe wygłoszone przez p. Kurator Aurelię Michałowską i p. Inspektora Marka Świszcza.
Następnie uczniowie naszej szkoły z klasy 1a zaprezentowali montaż słowno- muzyczny pt: „Dies irae”, który przygotowali pod kierunkiem p. Moniki Kozłowskiej, we współpracy z p. Barbarą Lipską i p. Andrzejem Kosatką. Młodzi aktorzy świetnie wywiązali się z zadania udowadniając, że mimo młodego wieku rozumieją, co jest w życiu ważne i wartościowe.
Potem rozpoczęły się prezentacje uczniów ze szkół: ZSP w Grójcu, LO w Grójcu, CKZiU w Nowej Wsi i ZSP w Jasieńcu dotyczące dobrych praktyk w zakresie profilaktyki uzależnień. Zebrani z zainteresowaniem obejrzeli wystąpienia młodzieży. Potem, zgodnie z programem, p. Ewa Sujecka zaprosiła uczestników debaty na przerwę i poczęstunek.
O godzinie 11.20 rozpoczął się panel dyskusyjny. Jako pierwsza, swoją prezentację pt: „Zdrowotne skutki zażywania narkotyków i dopalaczy” przedstawiła p. Bożena Janus. Następną prezentację pt: „Konsekwencje prawne zażywania narkotyków i dopalaczy” omówiła p. Komisarz Agnieszka Wójcik. Wystąpienia zakończył prelekcją „Konsekwencje prawne zażywania narkotyków i dopalaczy” p. Henryk Zając. Zebrani z uwagą słuchali wystąpień specjalistów. O zainteresowaniu tematem profilaktyki uzależnień świadczyły liczne pytania zadawane przez młodzież. Po otrzymaniu profesjonalnych odpowiedzi zebrani podziękowali gościom brawami.
Podsumowania debaty, jako pierwsza dokonała p. Kurator Aurelia Michałowska, która poinformowała o kolejnych etapach działań w ramach kampanii "Narkotyki, dopalacze - nie tędy droga" oraz podziękowała gospodarzom debaty. Potem w wystąpieniach podsumowujących głos zabrali: p. Marek Ścisłowski, Starosta Grójecki i p. inspektor Marek Świszcz.
Pani Ewa Sujecka podziękowała gościom za ciekawe wystąpienia.
Na zakończenie spotkania głos zabrała pani Dyrektor Dorota Skalińska, która podziękowała wszystkim gościom, uczestnikom debaty oraz organizatorom. Zwróciła uwagę na rzeczowość i profesjonalizm wystąpień, podkreśliła zaangażowanie młodzieży. Cieszy fakt, że młodzi ludzie chcą słuchać dobrych rad, rozumieją wartość profilaktyki i życia wolnego od narkotyków i dopalaczy oraz zwracają uwagę na konieczność systematycznych i zintegrowanych działań nas wszystkich: młodzieży, nauczycieli, rodziców i instytucji wspomagających.
Debata pt: „Narkotyki, dopalacze - nie tędy droga ” to wartościowe doświadczenie, które na pewno skłoni do refleksji i dyskusji, a jej przesłanie pozostanie w pamięci uczestników.
Więcej zdjęć w Galerii - TUTAJ
Mariola Skucińska