Rok 2018 upływa pod hasłem Stulecia Odzyskania Niepodległości. W ramach obchodów tego jubileuszu uczniowie naszej szkoły biorą udział w wielu przedsięwzięciach. Realizowali już projekty, których celem było odkrycie śladów walki o niepodległość na przestrzeni dziejów na terenie naszego powiatu, zbierali wspomnienia świadków II wojny światowej, odwiedzali miejsca upamiętniające losy polskich żołnierzy.
Teraz nadszedł czas na poznanie historii naszej Małej Ojczyzny w przełomowym momencie odzyskania niepodległości.
15 października uczniowie klas I i oraz IV a wysłuchali wykładu dotyczącego idei niepodległościowej w powiecie grójeckim wygłoszonego przez pana doktora Remigiusza Matyjasa - badacza i popularyzatora wiedzy historycznej, specjalizującego się w historii Mazowsza południowego, a w szczególności Grójca i Grójecczyzny.
Prelegent wygłosił zajmujący wykład nt. procesu odzyskiwania przez Polskę niepodległości, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych dziejów. Zwrócił również uwagę na rolę osób związanych z ziemią grójecką. Przypomniał postać Zdzisława Lubomirskiego, który mieszkał w pałacu w Małej Wsi. Był on prezydentem Warszawy oraz członkiem Rady Regencyjnej utworzonej przez władze prusko- austriackie. 10 listopada 1918 roku na Dworcu Głównym przywitał Józefa Piłsudskiego i wraz z pozostałymi członkami Rady zadeklarował przekazanie mu władzy.
Pan Matyjas przybliżył również młodzieży postać Tomasza Nocznickiego. Był on znanym pisarzem w środowisku wiejskim, pisał artykuły do prasy ludowej i dążył do tego, by chłopi mieli dostęp do nauki. Dzięki jego działaniom i wsparciu chłop Andrzej Żółcik z Belska został pierwszym starostą powiatu grójeckiego, zaś sam Nocznicki wszedł w skład Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, który powstał w Lublinie w 1918 roku, pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego.
Od 1915 roku na szczeblu powiatowym tworzono zręby Polskiej Organizacji Wojskowej. Jednym z większych jej oddziałów był grójecki, liczący około 60 członków, działający do 11 listopada 1918 roku. Członkowie organizacji pod dowództwem Tadeusza Juliusza Olszewskiego przeprowadzili akcję rozbrajania Niemców w Grójcu. W tym kontekście pan Matyjas przybliżył również postać Stanisława Czekanowskiego, ziemianina z Kośmina, który uważał się za komisarza ludowego powiatu grójeckiego, to on m.in. współorganizował pożegnanie Niemców oraz pozyskał pociąg, którym Niemcy odjechali do Warszawy. Warto zauważyć, przyznaje historyk, że żegnano Niemców godnie, jako dobrych gospodarzy, którzy kierowali powiatem.
12 listopada na ratuszu i urzędzie powiatowym w Grójcu zawisły biało- czerwone flagi. Wreszcie nastąpiło upragnione odzyskanie niepodległości.
Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie dziękują panu Matyjasowi za barwne przedstawienie losów nasze Małej Ojczyzny na tle historii Polski i Europy.
Elwira Zawadzka
Monika Kozłowska