POLONISTYCZNE KOMPETENCJE KLUCZOWE W PRAKTYCE REALIZACJI PRIORYTETÓW POLITYKI EDUKACYJNEJ MEN W ZSP w GRÓJCU
W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu odbyło się SPOTKANIE AUTORSKIE z MARIUSZEM CZUBAJEM polskim literaturoznawcą, profesorem antropologii kultury Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, którego badania koncentrują się wokół problematyki KULTURY POPULARNEJ, kultury fanowskiej, literatury popularnej i seriali – członkiem redakcji kwartalnika „Kultura Popularna”, Autorem wielu książek o tematyce kryminalnej, zdobywcą Nagrody Wielkiego Kalibru 2008 za powieść 21:37 – pierwszą z cyklu powieści z profilerem Rudolfem Heinzem dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej, Autorem Martwego popołudnia rozpoczynającego kolejny cykl powieściowy – tym razem – z ekspertem do spraw bezpieczeństwa i specjalistą od poszukiwań zaginionych – Marcinem Hłaską.
Powieść zdobyła specjalne wyróżnienie „za wyjątkową formę narracyjną i publicystycznie odważny obraz Polski” na festiwalu Kryminalna Piła 2015, Laureatem – w 2017 r. otrzymał po raz drugi Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść R.I.P. – za najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną 2016 roku, członkiem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, posiadaczem 1. dan w karate tradycyjnym (ITKF).
Warto też nadmienić, że Autorem kryminałów tłumaczonych na języki: angielski, niemiecki, turecki, ukraiński oraz włoski.
To drugie tego roku – po SPOTKANIU AUTORSKIM z KATARZYNĄ BONDĄ – spotkanie z Twórcą POLSKIEGO KRYMINAŁU, uhonorowanego KONKURSEM LITERACKIM na opowiadanie kryminalne – historię osadzoną w stylistyce retro przed stu lat, współczesną lub futurystyczną – NA 100-LECIE POLSKIEGO KRYMINAŁU w ramach obchodów 100. rocznicy powołania policji, w którym to spotkaniu uczestniczą Uczniowie klasy 4 D naszej Szkoły.
W spotkaniu udział wzięli miłośnicy talentu prozatorskiego Autora 21:37 – Czytelnicy grójeckiej książnicy a wśród nich – w PRAKTYCE REALIZACJI PRIORYTETÓW POLITYKI EDUKACYJNEJ MEN w ramach REALIZACJI POLONISTYCZNYCH KOMPETENCJI KLUCZOWYCH – Uczniowie klasy 4D Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grójcu.Tematem spotkania była zarówno dotychczasowa twórczość Pisarza, tajniki warsztatu pisarskiego, jak i promocja premiery wydawniczej – nowej powieści – Około Północy.
Proces twórczy Autora znany jest z tego, że pracę nad każdym kolejnym tekstem poprzedza wnikliwym studium analizy przypadku, lekturą źródeł i literatury przedmiotu, łącząc profesjonalną kryminalistyczną „praktykę”, wywiedzioną z literatury fachowej z uprawdopodobnioną literacką fikcją fabuły, której powstanie poprzedza podróżami do miejsc, w których osadza akcję – miejsc, o których pisze, a to dlatego, że pragnie osiągnąć efekt jak największej wiarygodności poprzez wierność realiom i faktom, na kanwie których opiera strategię kryminalnej intrygi.
Mariusz Czubaj wydał około 10 tytułów poświęconych tematyce kryminalnej i przyznał, że kiedy pracuje nad kolejną powieścią bardzo pomocne jest dla Niego korzystanie z wiedzy i doświadczenia osób, które mają profesjonalną, zawodową styczność z kryminalistycznymi realiami okoliczności popełnianych przestępstw – jak policja, lekarze medycyny sądowej, anatomopatolodzy czy prokuratorzy – zatem osoby, mające niejako zawodowo uwarunkowane zainteresowania kryminalistyką służącą powieści kryminalnej, inspirujące pomysłami, pozwalającymi na kontynuowanie wątków, ewolucję postaci. Właśnie dzięki nim czytelnicy mogą pasjonować się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych, czytając kryminały.
Warto również zauważyć, że zebrani miłośnicy talentu Mariusza Czubaja, wykazali się wysokim poziomem znajomości twórczości oraz zainteresowania procesem twórczym i chętnie zadawali pytania pozwalające na refleksje wykraczające także poza granice stricte twórczości Autora – przykładem było pytanie, czy zdaniem Pisarza, biorąc pod uwagę powszechną opinię, Polacy istotnie nie czytają – mając na względzie wszystkie gatunki literatury obecnej na rynku czytelniczym, nie wyłączając komiksu. Według opinii Pisarza, wbrew przedstawianym danym oficjalnym – rynek wydawniczy obserwuje tendencję odwrotną, znajdującą poparcie w założeniu, że jedna wypożyczona pozycja trafia niejednokrotnie nie tylko do jednej osoby wypożyczającej, ale że po przeczytaniu przez wypożyczającego, książka trafia do kręgu osób skupionych wokół wypożyczającego – co w końcowym raporcie nie jest wykazywane. POLACY zatem wbrew statystykom jednak CZYTAJĄ.
Autor 21:37 okazał się Twórcą otwartym na Czytelników – takim, z którym, można porozmawiać na różne tematy.
Podczas spotkania Pisarz zwierzył się nam, że oprócz literatury Jego wielką miłością jest muzyka. Przyznał, że gdyby miał wybierać między pisaniem a muzyką – wybrałby właśnie warsztat muzyczny – gościnnie występuje z zespołem muzycznym Zgniłość (saksofon altowy).
Finał spotkania został zwieńczony wręczeniem Pisarzowi – przez Dyrektora placówki – monografii poświęconej osiągnięciom grójeckiej Biblioteki Publicznej.
Uczestnicy spotkania mieli – poza bezpośrednim kontaktem spotkania z Twórcą – możliwość uzyskania autografu Pisarza oraz zrobienia pamiątkowego zdjęcia.
MACIEJ DUDEK, BARTŁOMIEJ JAKUBOWSKI, DOMINIK SIEDLANOWSKI, ADRIAN TROJANOWSKI Uczniowie klasy 4 D ZSP w Grójcu
pod kierunkiem Nauczyciela JĘZYKA OJCZYSTEGO – Lidii Wojnowskiej