W dniach 28-29 maja 2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec”- Grójec realizowano akcję pod hasłem:
„Grójec nakręcony na bezpieczeństwo”. Grupa 60 uczniów miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego i zasad udzielania pierwszej pomocy.
Warsztaty realizowane były bezpłatnie przez firmę Stańczyk Nauka Jazdy pod patronatem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu.
Zajęcia rozpoczął pan Zbigniew Mazurkiewicz, zastępca dyrektora WORD w Radomiu, który omówił znaczenie działań edukacyjnych wśród młodzieży. Podkreślił, że uczniowie ZSP w Grójcu mają unikalną okazję uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego i zasad udzielania pierwszej pomocy.
Podczas takich zajęć młodzież zdobywa wiedzę na temat sposobów reanimacji krążeniowo – oddechowej poszkodowanych, wyposażenia apteczki pierwszej pomocy i innych metod ratowania ofiar wypadków drogowych. Prosił również młodzież o zachowanie rozwagi w trakcie nadchodzących wakacji.
Następną część warsztatów poprowadził pan Mariusza Stal, ekspert z zakresu ruchu drogowego, autor publikacji i artykułów z tej dziedziny, członek komisji problemowych Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego . W trakcie zajęć uczniowie mogli poznać najczęstsze przyczyny wypadków, do których należą m.in. nadmierna prędkość, nieuwaga ( korzystanie z telefonów komórkowych), jazda po spożyciu alkoholu. Uczniowie z uwagą słuchali p. Mariusza i chętnie skorzystali z możliwości przetestowania alkogogli i narkogogli, które w dobitny sposób uświadomiły uczestnikom ćwiczeń, jak bardzo alkohol i narkotyki zniekształcają naszą percepcję. Co innego słyszeć, czy czytać na ten temat, a móc zobaczyć, jak człowiek postrzega świat i jak reaguje po spożyciu używek – to niecodzienne i bardzo pouczające doświadczenie. Młodzież została zapoznana z konsekwencjami wypadków drogowych i ich kosztami społecznymi oraz prawami i obowiązkami uczestników ruchu drogowego.
29 maja, w drugim dniu warsztatów, zajęcia prowadził pan Mirosław Jaroszek, kierownik i wykładowca na kursach pierwszej pomocy, instruktor szkolący z udzielania pierwszej pomocy, m.in. pracowników Policji , Inspekcji Transportu Drogowego. Celem warsztatów było zapoznanie młodzieży z zasadami postępowania w sytuacjach nagłych, nabycie i utrwalenie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz właściwego postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Prowadzący kilkakrotnie zwracał uwagę uczestników na znaczenie pomocy przedmedycznej dla osoby poszkodowanej i tłumaczył, że nasze działania ( nawet nie do końca profesjonalne) mogą komuś uratowac życie. Po części teoretycznej , nastąpiły ćwiczenia utrwalające wiedzę n/t reanimacji krążeniowo – oddechowej z użyciem manekina szkoleniowego oraz ochotników. Wszyscy chętni uczniowie mogli uczestniczyć w tych działaniach, wykonując resuscytację pod okiem p. Mirosława, profesjonalisty, który z wielką pasją, wielokrotnie pokazywał i tłumaczył, na czym polega pierwsza pomoc przedmedyczna, nie zapominając o pochwałach dla młodych ratowników.
Uczestnicy warsztatów – poza profesjonalizmem zajęć – wspominają także znakomitą atmosferę, którą stworzyli wykładowcy i goście tych spotkań: dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i sponsor imprezy, p. Zbigniew Mazurkiewicz; pomysłodawca konkursu, p. Daniel Stańczyk, p. Mirosław Jaroszek, p. Mariusza Stal. Wszyscy prowadzący zajęcia oprócz wykładu, pogadanki, posługiwali się też filmem edukacyjnym, podawali przykłady oraz zastosowali ćwiczenia praktyczne. Dzięki temu udało się przekazać młodzieży – przyszłym kierowcom i użytkownikom dróg w naszej szkole – sporą dawkę niezbędnej wiedzy, bez której współczesny człowiek nie może się obyć: Jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych? Jak postępować w razie wypadku?
Mariola Skucińska
Andrzej Kosatka