31 maja w Parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu odbył się 20. Ogólnopolski Festiwal Pieśni Sakralnej – wydarzenie, które łączy miłośników pieśni sakralnej z całej Polski.
Festiwal jest organizowany od 2000 r z inicjatywy Panów: Tomasza Skonecznego – ówczesnego wtedy dyrektora Centrum Kultury Regionalnej w Grójcu oraz Władysława Piątkowskiego – wówczas Starosty Powiatu Grójeckiego. Początkowo miał rangę festiwalu o zasięgu powiatowym – dopiero w roku 2013 został podniesiony do rangi festiwalu ogólnopolskiego.
Muzyka sakralna łączy nie tylko wspólną pasją, ale i niezwykłą atmosferą festiwalowego dnia, sprawiając, że wspomnienia, które się wtedy tworzą trwają w pamięci na wiele lat. Pieśń sakralna ma ogromną moc Ducha, która nie tylko jednoczy z Bogiem – amor divino przenosi wykonawców i słuchaczy w rejony metafizyczne, pozwalając rozkoszować się walorami głębi dźwięku, skali głosu, oraz duchowej dojrzałości wirtuozerii wykonania. Tego jednego dnia liczy się to jacy są – co sobą poprzez muzykę chcą i mogą przekazać Stwórcy, sobie nawzajem i słuchaczom. Każda kolejna edycja festiwalu wnosi coś wyjątkowego w życie uczestników, organizatorów i słuchaczy – każdorazowo jest to doświadczenie absolutnie wyjątkowe.
W tegorocznym festiwalu wzięło udział blisko czterystu uczestników. Wśród nich gościliśmy Archikatedralny Chór Męski Cantores Minores wyróżniony grand prix festiwalu. Zaś w gronie słuchaczy, tegorocznej edycji znaleźli się przedstawiciele duchowieństwa i gminnych władz samorządowych, a także grójeckich szkół – w tym Pan Andrzej Kosatka – Dyrektor naszej Szkoły – ZSP w Grójcu oraz Uczniowie naszej Szkoły.
Festiwal to nie tylko konkurs i rywalizacja. To przede wszystkim spotkanie z ludźmi, nawiązywanie nowych kontaktów oraz odnawianie tych już istniejących. To wydarzenie organizowane przez ludzi z pasją, dla ludzi z pasją! Czy Festiwal Pieśni Sakralnej wciąga? Wystarczy spytać kogoś, kto chociaż raz wziął w nim udział!
JAKUB OSTROWSKI – Uczeń klasy 1i
pod kierunkiem Lidii Wojnowskiej – Nauczyciela języka polskiego i wiedzy o kulturze