We wrześniu 2023 r. uczennice naszej szkoły - Aleksandra Kuligowska (4pi) oraz Amanda Graczyk (4pp) - miały okazję wziąć udział w pozalekcyjnych szkoleniach (odbywających się w formie online) w ramach projektu „Liderzy Przyszłości” realizowanych przez Fundację „Warszawa to Wolność”. Każde spotkanie z serii pięciu 2-godzinnych szkoleń obfitowało w nowe umiejętności przydatne podczas działań w szkole, przyszłej pracy czy życiu codziennym. Ponadto była to nie tylko możliwość do szlifowania kompetencji twardych, ale przede wszystkim miękkich.
Na pierwszych warsztatach uczennice dowiedziały się, w jaki sposób prawidłowo zarządzać swoim czasem, a także jak pokonywać trudności, które pojawiają się podczas podejmowania decyzji. Warto wspomnieć, że przy tej okazji uczestnicy szkolenia zostali zapoznani ze sposobami poprawienia wydajności pracy oraz otrzymali konkretne wskazówki, jak postępować, by wypracować w sobie dobre nawyki pracy. Omówione zostały metody wspomagające skupienie i osiągnięcie najlepszej wydajności podczas wykonywania projektów.
Drugie – choć nie mniej interesujące – spotkanie koncentrowało się wokół problemów związanych z motywem: „Lider w działaniu”. Tematy poruszane podczas tego wykładu były związane z zapoznaniem się od kulis z zadaniami oraz działaniami należącymi do liderów. Przedmiotem dyskusji były zatem kwestie takie, jak: sposoby na efektywne i efektowne realizowanie projektów podczas wszystkich etapów ich realizacji (począwszy od samego zrodzenia się pomysłu, poprzez jego realizację, aż do przedstawiania wyników podczas podsumowania działań).
Nie można pominąć faktu, że każde spotkanie niosło za sobą nowe, zupełnie odmienne doświadczenia. Kolejny – prowadzony przez psycholożkę biznesu – wykład dotyczył bowiem udzielania feedbacku (dzielenie się z innymi opinią, obawami, akceptowanie zdania drugiej osoby). Dzięki niemu uczniowie dostrzegli wartość zjednoczenia sił i umocnili się w przekonaniu znaczenia pracy zespołowej, która jest gwarantem sukcesu podczas realizacji projektów. Uczestnicy nauczyli się, w jaki sposób przekuć „wy” w „my”, a zatem połączyć dokonania grupy. Ta umiejętność współpracy często przydaje się podczas etapu finalizującego projekt. Wtedy bowiem wspólnie można skutecznie oraz owocnie opisać wyniki przedsięwzięcia.
Ostatnie zagadnienie, jakie zostało wzięte na warsztat podczas etapu kończącego kurs, odnosiło się do wystąpień publicznych oraz wypracowania wizerunku. Spotkanie to było zwieńczeniem szkoleń, ponieważ podsumowywało tematy, które zostały już wcześniej poruszone, i jednocześnie podkreślało, że człowiek nieustannie jest poddawany wystąpieniom przed większą lub mniejszą grupą ludzi, zatem należy szlifować umiejętność swobodnego wypowiadania się przed słuchaczami, by wzmacniać swój wizerunek.
Podsumowując, szkolenia, w których reprezentacja SU z naszej szkoły mogła uczestniczyć, z pewnością można określić jako innowacyjne. Nazwa projektu – „Liderzy Przyszłości” doskonale wpisuje się w naukę, która jest przekazywana w ramach tego projektu. Liczymy na dalszą współpracę z Fundacją „Warszawa to Wolność” i jednocześnie zachęcamy wszystkich do zainteresowania się działaniami prowadzonymi przez tę organizację.