Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu wraz ze swoimi opiekunami wykazali się nowatorstwem pomysłów w zakresie tworzenia przyjemnej atmosfery w szkole. Ich starania zostały ostatnio docenione przyznaniem 1. miejsca w konkursie pt. „Pomysł na Samorząd Przyjazny Młodzieży” organizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach Europejskiego Roku Młodzieży!
Rok 2022 Rokiem… Młodzieży!
Rok 2022, aby zwrócić uwagę na rolę, jaką odgrywa młodzież w budowaniu lepszej przyszłości, został ustanowiony przez Unię Europejską Rokiem Młodzieży. Przy okazji ta decyzja przyczyniła się do odnowienia relacji z młodymi ludźmi, ponieważ pandemia nadszarpnęła te formy współpracy. W związku z powyższym Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła konkurs: „Pomysł na Samorząd Przyjazny Młodzieży”. Oprócz KPRM patronat nad wydarzeniem objął również Piotr Mazurek – Pełnomocnik Rządu ds. polityki młodzieżowej, a przedsięwzięcie finansowała Unia Europejska. Nagrodą dla laureatów było – oprócz wielu upominków, dyplomów – zaproszenie do udziału w dwudniowej (15-16 grudnia) konferencji (ufundowanej przez organizatorów) w siedzibie KPRM!
Cele konkursu
Celami konkursu były: popularyzacja postaw obywatelskich, propagowanie tematów takich, jak: transformacja ekologiczno-cyfrowa, szanse i możliwości dla młodzieży w Unii Europejskiej, aktywne uczestnictwo w życiu społecznym oraz zdrowie psychiczne.
Delegacje społeczności szkolnej
Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu pomysłu na działanie samorządu przyjaznego młodzieży, przygotowaniu prezentacji pokazującej ów plan oraz zaangażowanie szkoły w jego realizację. Na wielką galę finałową (podczas której nastąpiły: wyłonienie zwycięzców, prezentacja ich działalności, szkolenia, wręczenie nagród) pojechał Samorząd Uczniowski ZS w Grójcu w składzie: Aleksandra Kuligowska (skarbnik/sekretarz, lider grupy), Szymon Kałkowski (z-ca przewodniczącego), Martyna Kłoczewiak i Amanda Graczyk (członkinie SU), a także opiekunowie-nauczyciele: Barbara Lipska, Joanna Cichacka, Łukasz Gąsienica-Gronikowski oraz Monika Wasilewska. W tym ważnym dniu społeczności Samorządu towarzyszyły również delegacje uczniów z różnych klas, które wspierały działania swoich przedstawicieli. Jak mówiła Aleksandra Kuligowska – wiadomość o wygranej przyjęliśmy z niedowierzaniem i niesamowitą radością, czego wyrazem był uśmiech, który nie schodził z naszych twarzy przez kilka dni.
Wielki finał w KPRM!
Kongres finałowy poprowadził Koordynator Europejskiego Roku Młodzieży, Zastępca Dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego KPRM – Łukasz Marcisz. Był to czas intensywnych doświadczeń, bowiem podczas tych dwóch dni uczestnicy mogli wziąć udział w wielu rozwijających szkoleniach czy panelach tematycznych. Mieli też okazję zrobienia sobie zdjęć (np. z politykami) na tle specjalnie przygotowanych ścianek fotograficznych. Największe wrażenie na uczniach zrobiło jednak zwiedzanie budynku KPRM! Jak opowiadał Szymon Kałkowski – wyjazd ten dał mi nowe pomysły, jak ukształtować własną przyszłość, pozwolił uwierzyć w siebie, własne możliwości, chciałbym tam kiedyś wrócić jako polityk bądź pracownik Kancelarii Premiera.
Nieocenione wsparcie opiekunów
Nie można również zapomnieć o nieocenionym wsparciu, jakie niosą nauczyciele wspomagający i nadzorujący pracę uczniów. Bycie opiekunem SU – jak przyznawał Łukasz Gąsienica-Gronikowski – polega głównie na dmuchaniu w żagle młodości i nie podcinaniu im skrzydeł. Nauczyciel zaznaczał ponadto, że zależy mu na oddolnym budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Podkreślał, że jest dumny z: aktywności członków Samorządu, ich zaangażowania, chęci do pracy, pokazywania, że działalność jednostek jest ważna w budowaniu dobra wspólnego, a także z tego, że młodzież poświęca swój czas dla ogółu.
Uczniowie nie spoczywają na laurach!
Amanda Graczyk (członkini Samorządu) mówiła o wartościach płynących z faktu reprezentowania społeczności szkolnej – działalność w samorządzie daje mi poczucie bycia częścią szkoły, możliwość wpływu na to środowisko, pozwala też wprowadzić zmiany ulepszające codzienne życie: nie tylko moje, ale także kolegów i koleżanek. Wśród aktywności uczniów wymienić można akcje: sprzątania Grójca (wraz z dziećmi z okolicznych przedszkoli i społecznością lokalną), udział w charytatywnych zbiórkach, wykonywanie prac rękodzielniczych, organizacja Dnia Chłopaka (Prezydium SU składało życzenia z tej okazji i rozdawało słodkości) czy Dnia Krawata (uczniowie mieli wykazać się solidarnością klasową i założyć krawaty, co gwarantowało im nieodpytywanie tego dnia). Na tym Samorząd jednak nie poprzestaje. Jak podkreślał Antoni Narloch – przewodniczący SU – w najbliższym czasie planujemy kontynuować taki system działania, jak dotychczas, tzn. chcemy, aby każdy w naszej szkole czuł się dobrze, dlatego organizujemy różnego rodzaju dni tematyczne, staramy się spełniać potrzeby uczniów.
Słowa wdzięczności
Członkowie Samorządu składają ogromne podziękowania: organizatorom wydarzenia – za docenienie ich inicjatyw uczniowskich, opiekunom – za wsparcie w realizacji nowych pomysłów, dyrekcji ZS w Grójcu, a w szczególności Dyrektorowi – Andrzejowi Kosatce – za wiarę w młodych ludzi i możliwość wdrażania w szkole kolejnych przedsięwzięć.
Xymena Korczak