W najnowszej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Techników 2025, przygotowanej przez portal edukacyjny WaszaEdukacja.pl, uwzględniono aż 1577 techników z całej Polski, które spełniły rygorystyczne kryteria ujęte w regulaminie. Pod uwagę brano m.in. wyniki egzaminów zawodowych, matury, wyniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD) oraz sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych i branżowych.
Technikum w Zespole Szkół im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec–Grójec w Grójcu uzyskało 56,835 pkt i zajmuje 308 miejsce w Polsce i 5 w regionie radomskim i jest na pierwszym miejscu wśród techników powiatu grójeckiego.
Zdobycie pierwszego miejsca w powiecie grójeckim i tak wysokiej pozycji w skali województwa to dowód na doskonałą jakość kształcenia w naszej Szkole. To zasługa nie tylko uczniów, ale także nauczycieli, którzy z pasją i zaangażowaniem przygotowują ich do matur oraz egzaminów zawodowych. Gratulujemy całej społeczności szkolnej oraz dziękujemy za wspólną pracę na rzecz edukacyjnej doskonałości! Jesteśmy dumni i zmotywowani do tego, by w przyszłych latach osiągać jeszcze lepsze wyniki!
- (048) 664 26 20
- sekretariat.zspgrojec@grojec.pl
- Pn - Pt, 07:30 - 15:30
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Majora Stanisława Zięby – żołnierza Armii Krajowej, niezłomnego patrioty, społecznika, człowieka głęboko oddanego Polsce i lokalnej społeczności. Major zmarł 7 lipca 2025 roku w wieku 100 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 15 lipca o godz. 11 w kościele w Jasieńcu. To ogromna strata nie tylko dla mieszkańców naszego regionu, ale również dla społeczności Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu, z którą Pan Major Zięba był głęboko związany.
Historia Bohatera
Stanisław Zięba urodził się 2 lutego 1925 roku we wsi Biejków w gminie Promna, w powiecie grójeckim. W wieku czterech lat przeniósł się z rodziną do Czachowa, gdzie spędził dzieciństwo. Już jako młody chłopiec interesował się rolnictwem i marzył o kształceniu w tym kierunku. Niestety, wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany.
W 1942 roku, mając zaledwie 17 lat, dołączył do Armii Krajowej. Jak sam wspominał: To starsi koledzy, żołnierze AK, którzy odwiedzali nasz dom, namówili mnie, abym dołączył do oddziału, który tworzył się z chłopców w moim wieku. Nasza drużyna była najmłodsza w ośrodku „Głuszec” – Grójec. Przysięgę złożył w Szymanówku, w domu państwa Szymańskich, który był punktem kontaktowym Armii Krajowej. Tam odbywały się pierwsze spotkania i szkolenia.
Jako młody konspirator kolportował prasę podziemną – „Dzwon Polski” – a w późniejszych latach brał udział w akcjach dywersyjnych. Jedną z nich była akcja z 26 na 27 marca 1944 roku, mająca na celu odbicie więźniów z rąk gestapo w Grójcu. Jego drużyna przecięła linie telefoniczne między Grójcem a Górą Kalwarią, uniemożliwiając okupantom łączność i reakcję. Przez kilkanaście dni po akcji ukrywał się poza domem, w przygotowanej wcześniej kryjówce.
Po wojnie Pan Major Zięba zajął się pracą na roli oraz działalnością społeczną i edukacyjną. Ukończył Uniwersytet Ludowy w Głuchowie, współtworzył lokalne struktury Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici” i aktywnie działał na rzecz swojej gminy. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć – od odbudowy Warszawy po zakładanie Banku Spółdzielczego w Jasieńcu.
Choć z czasem wycofał się z działalności politycznej, nigdy nie przestał działać dla wspólnoty. Zawsze można było liczyć na jego obecność, mądrość i doświadczenie – czy to w Radzie Parafialnej, Komitecie Rodzicielskim, czy podczas spotkań z młodzieżą. Był obecny tam, gdzie kształtowały się wartości – wolność, odpowiedzialność, szacunek dla tradycji i historii. Warto zaznaczyć, że Major Stanisław Zięba był ostatnim biorącym udział w akcji na Caritas żołnierzem Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec.
Człowiek – wzór dla młodzieży
Major Stanisław Zięba był częstym gościem Zespołu Szkół w Grójcu. Jego opowieści o wojennych latach, o sile ducha i odpowiedzialności młodego pokolenia za losy kraju były lekcją historii, jakiej nie da się znaleźć w podręcznikach. W styczniu 2025 roku społeczność szkolna uczciła jego setne urodziny. Był to dzień pełen wzruszeń, wspomnień i hołdu, jaki oddano człowiekowi, który przez całe swoje życie służył Ojczyźnie – nie tylko z bronią w ręku, ale także słowem, przykładem i obecnością.
Pożegnanie
Z żalem żegnamy Człowieka, który był sumieniem naszego regionu. Pozostawił po sobie dziedzictwo odwagi, pokory i służby. Wyrazy głębokiego współczucia kierujemy do: żony Pana Majora – p. Henryki Zięby, syna – p. Krzysztofa Zięby, córki – p. Grażyny Chlebińskiej, a także pozostałej rodziny Zmarłego. Major Stanisław Zięba odszedł, ale wartości, którym hołdował – honor i miłość do Ojczyzny – pozostaną z nami na zawsze. Nie zapomnimy o jego służbie ani o tym, czego nas uczył swoim życiem.
Z wyrazami głębokiego żalu żegna majora Stanisława Ziębę
Społeczność Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu.
Artykuł opracowała: Xymena Korczak
Za nami kolejny rok szkolny, pełen wyzwań, pracy, sukcesów, a także niezapomnianych chwil. Dla uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły był to czas intensywnej nauki, pracy, rozwijania pasji i budowania relacji. Dziś, z dumą i wzruszeniem, żegnamy ten rok szkolny, spoglądając wstecz na to, co udało nam się osiągnąć i z nadzieją patrząc w przyszłość.
Dla wielu uczniów to kolejny krok na drodze edukacyjnej, ale dla absolwentów Branżowej Szkoły I stopnia – moment szczególny. Żegnamy absolwentów, którzy właśnie zakończyli ten etap w swoim życiu. Życzymy im powodzenia w dalszej drodze. Mamy nadzieję, że wartości wyniesione z naszej szkoły będą dla nich drogowskazem na przyszłość.
Miniony rok to także wiele sukcesów – zarówno tych naukowych, jak i artystycznych czy sportowych. Nasi uczniowie reprezentowali szkołę w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych, olimpiadach i projektach społecznych. Jesteśmy dumni z każdego osiągnięcia, ale też z codziennej pracy, którą wkładacie w rozwój i naukę.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego rozpoczęło się tradycyjnie od wprowadzenia sztandaru szkolnego, odśpiewania hymnu Polski i przemówienia Dyrektora Szkoły, który powitał przybyłych gości, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i zgromadzoną wspólnotę szkolną. W swoim przemówieniu podziękował nauczycielom za zaangażowanie, cierpliwość i serce wkładane w edukację. Podkreślił, że ich praca ma ogromne znaczenie i kształtuje przyszłość młodego pokolenia. Podziękował także rodzicom i pracownikom szkoły za współpracę, wsparcie i zaufanie.









Do słów Dyrektora Szkoły przyłączyli się zaproszeni goście: Przewodnicząca Rady Powiatu Grójeckiego p. Jolanta Sitarek oraz Przewodnicząca Rady Rodziców p. Wioletta Potwardowska.
Przewodnicząca Rady Powiatu Grójeckiego p. Jolanta Sitarek odczytała list gratulacyjny od Starosty Grójeckiego p. Krzysztofa Ambroziaka i złożyła go na ręce Dyrektora Szkoły. W swoim liście p. Starosta zaznaczył, że ważne jest inwestowanie w młode pokolenie oraz podkreślił, że w teraźniejszych czasach istotne jest zdobywanie wiedzy oraz posiadania dobrego wykształcenia. Życzył absolwentom Branżowej Szkoły I Stopnia wielu sukcesów w dalszej karierze. Podziękował nauczycielom, Dyrekcji i wszystkim Pracownikom Administracji i Obsługi za trud codziennej pracy i troskę o wychowanie młodych ludzi. Pogratulował uczniom i ich rodzicom wytrwałości, osiągnięć oraz odwagi w podejmowaniu nowych wyznań.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/2025 przygotowywali uczniowie klas: Ipa, Ips, IIpa, IIpd, IIIpc, IIIpa, IIIpi, IVpc, II pw, IVp pod kierunkiem nauczycieli: p. Joanny Giedyk, Anny Mazur, Kamila Zajkowski i Saniji Pasztalaniec.
Drodzy Uczniowie! Przed wami wakacje – czas odpoczynku, podróży, spotkań z przyjaciółmi i ładowania baterii. Życzymy wszystkim uczniom i pracownikom szkoły bezpiecznego, radosnego i pełnego inspiracji letniego wypoczynku.
Do zobaczenia we wrześniu – wróćcie gotowi na nowe wyzwania i kolejne wspólne chwile!
Organizatorzy wydarzenia: p. Joanna Giedyk, Anna Mazur, Sanija Pasztalaniec i Kamil Zajkowski
Osoby zainteresowane obejrzeniem pozostałych zdjęć zapraszamy do
Dnia 23 czerwca 2025 roku w Zespole Szkół iw Grójcu odbyło się przekazanie karmy w ramach pomocy dla pobliskiego schroniska zwierząt, które pokazało zaangażowanie i troskę naszej szkolnej społeczności o zwierzęta. Podczas organizowanego festynu z okazji dnia Świętego Patryka połączonego z festynem zielonych ciast, uczniowie, nauczyciele i wolontariusze pod przewodnictwem nauczycielki Ewy Muszyńskiej-Przybulewskiej zebrali środki na rzecz zwierząt potrzebujących pomocy.
Zakończenie roku odbędzie się według nastepującego harmonogramu:
- godz. 9.00 - duża sala gimnastyczna - uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas I Technikum oraz III Branżowej Szkoły I Stopnia
- godz. 10.30 - szkolny plac sportowy - uroczyste zakończenie roku szkolnego dla klas II, III i IV Technikum I i II Branżowej Szkoły I Stopnia
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim projekcie CyberSpot, którego celem jest podnoszenie świadomości młodzieży na temat cyberbezpieczeństwa. W ramach działań projektowych uczniowie klasy 2pp przygotowali i przeprowadzili warsztaty poświęcone zagrożeniom związanym ze SCAM-em, czyli internetowymi oszustwami, które coraz częściej dotykają młodych ludzi.
Prelekcja na rzecz wsparcia Schroniska dla zwierząt w Milanówku odbyła się w ZS w Grójcu i zgromadziła miłośników zwierząt i osoby pragnące wesprzeć schronisko z klas Ipw, Ipz, Ipa, IIpp oraz IIIps. Spotkanie miało na celu zwiększenie świadomości na temat trudnej sytuacji zwierząt oraz sposobów, w jakie możemy im pomóc.
22 maja 2025 roku Zespół Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu ponownie stał się centrum inspirujących rozmów, wymiany doświadczeń i budowania mostów między edukacją a rynkiem pracy. Podczas II Powiatowego Forum Pracodawców i Uczniów, zorganizowanego pod Honorowym Patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Patronatem Starostwa Powiatowego w Grójcu, spotkali się przedstawiciele lokalnych firm, instytucji, służb mundurowych z uczniami, którzy w przyszłości będą szukali zatrudnienia na rynku pracy.
W dniu 27.05.2025 r. uczniowie klas 2pd, 2pp, 3par, 3pi oraz 3pp mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w wycieczce do Warszawy stolicy Polski. Wyjazd ten nie był jedynie wspaniałą okazją na spędzenie wspólnego czasu z rówieśnikami, lecz także możliwością odwiedzenia kilku wspaniałych miejsc.
30 maja 2025 r. na boisku sportowo-rekreacyjnym przy Zespole Szkół w Grójcu odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Był to dzień pełen ruchu, uśmiechu, zdrowej rywalizacji i wspólnej zabawy.